Strona główna Kontakt Mapa serwisu Szukaj
 
Kochcice  

Miejsce na reklamę

 


Opis Kochcic

Kochcice administracyjnie przynależą do gminy Kochanowice i powiatu lublinieckiego no i w końcu województwa śląskiego.

Mieszka tu około 2000 mieszkańców, zwanych żółtymi brzuchami. Radzę jednak nie używać tego określenia podczas pobytu w Kochcicach. Jest to jeden z czulszych punktów moich ziomków. Nazwa wzięła się podobno stąd, że od zawsze w Kochcicach była żwirownia i kochcicoki jak nosiły piasek w workach to im się brzuchy od tego żółte robiły. Jak było naprawdę? Tego nie wie nikt.

Mamy tu kościół przerobiony ze stajni, szkołę, pocztę, dwie knajpy (zaznaczone w internetowym przewodniku Optimusa), były PGR oraz Wojewódzki Ośrodek Rehabilitacji, tubylcom znany raczej jako "Sanatorium". Mamy także nowoczesną oczyszczalnie ścieków. Biologiczną, oparta na rzęsie. Rzęsa sobie rośnie. Jak urośnie to ją jedzą kaczki. Kaczki robią kupę i obieg się zamyka.

Na początek roku szkolnego otwarto nową salę gimanastyczną (jak dla mnie to o 18 lat za późno). Jest to obiekt nowoczesny, na odpowiednim poziomie, ogrzewany m.in. energią geotermiczną. W związku z tym rozkopano okoliczne pola, a następnie zakopano w nich rury. Jak to działa? Dokładnie nie wiem. Ale chyba to taka lodówka, tylko na odwrót. Z zewnątrz ładnie wygląda, w środku nawet też. Odbył się tam nawet bal sylwestrowy.

 

Jak najlepiej dojechać:

 1. Samochodem

  • z Katowic - przejechać Lubliniec. Na pierwszym skrzyżowaniu skręcić w prawo. Pierwsza napotkana wiocha to Kochcice

  • z Częstochowy - za Kochanowicami w prawo. Reszta j.w. Można też bezpośrednio autobusem.

  • z innych miejsc - zobaczcie sobie mapkę

 1. Koleją - wysiąść w Lublińcu. Dalej autobusem PKS (20 minut) lub piechotą (ok.1 godzina). Jeden z kolegów zauważył jeszcze inny sposób dojazdu koleją. Część pociągów zwalnia w okolicy przejazdu przed Kochcicami. Wtedy wystarczy otworzyć dzwi i wyskoczyć. Muszę powiedzieć, że jakoś nigdy nie uwierzyłem kumplowi. Zawsze miewał tendencje do fantazjowania.

  Rozkład jazdy PKPpkp_.gif (1028 bytes)

 2. Helikopterem - wylądować na boisku klubu piłkarskiego Mechanik Kochcice (uwaga na bramki)

  Mapka okolicy - najbliższa okolica wg atlasu Shell`a (z moimi poprawkami)

 

Historia

Kaplica. Murowana, nowsza. Wewnątrz rzeźby: grupa Ukrzyżowania o charakterze barokowo-ludowym oraz ludowy posąg św. Jana Nepomucena. *

Kapliczka przydrożna. Zapewne z I poł.XIX w. Murowana, bielona. Prostokątna. Wnętrze płytkie, otwarte arkadą o łuku półkolistym. W szczycie trókątna wnęka. Dach siodłowy, kryty dachówką. Wewnątrz: grupa Ukrzyżowania, malowana na wyciętych deskach, o charakterze ludowego baroku. *

Pałac von Ballestrema razem z parkiem - budowany w latach 1906-1909. Teraz Wojewódzki Ośrodek Rehabilitacji.

* wg: Katalog Zabytków Sztuki w Polsce. t.VI.woj.katowickie, Zeszyt 8. Powiat lubliniecki.

 

Poezja

W jednym z numerów "Przekroju" moja droga Anita znalazła wiersz Hanny Banaszak pod tytułem Kochcice

KOCHCICE
Umyłam głowę
i
czekam
z niedomkniętymi oczami
ma scenariusz twych dłoni.
Obejmujesz mą nagość
dreszczem,
ustami rozpinasz
nieśmiałość.
0brastam cię głosem.

Wyprężona jak
struna
twoich słów
zamieniam uśmiechy na fale
wzburzone,
potem rozlewam omdlenie z brzegu
i
tonę w głębinie
powrotu do zdań.

 

Wojewódzki Ośrodek Rehabilitacji

Pierwsi kuracjusze zostali wpisani do Księgi Przyjęć 20 marca 1963. Obecnie funkcjonuje jako Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej. Przyjmuje ok. 110 pacjentów na 3-tygodniowe turnusy, głównie z byłych woj. częstochowskiego, katowickiego. Ośrodek zatrudnia ok.100 pracowników. Stosuje się tu leczenie klimatyczne, kinezyterapię, fizykoterapię, hydro i balneoterapię, psychoterapię oraz farmakoterapię

Minister Kultury i Sztuki w kwietniu 1992r. wręczył na Zamku Królewskim w Warszawie Złoty Medal dla Ośrodka za najlepsze zagospodarowanie i prowadzenie prac renowacyjnych zespołów pałacowo-zamkowych w kraju.

Na razie są fundusze na działalność bieżącą i na niektóre inwestycje. Jak będzie dalej niewiadomo. Reforma służby zdrowia jak na razie nie przyniosła spodziewanych efektów.

Obecnie WOR formalnie już nie istnieje. Został przejęty przez Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. dr Janusza Daaba w Piekarach Śląskich i funkcjonuje jako Oddział XI Rehabilitacji, Balneologii i Medycyny Fizykalnej - Kochcice.
telefon: 34-3934100, fax: 34-3934141.

Informacje o oddziale rehabilitacji w Kochcicach:
http://www.urazowka.piekary.pl/szpital.htm

Zdjęcia: Kochcice - Pałac. Dawna siedziba L.K. von Ballestrema
Pałac latem Pałac zimą

 

Zobacz także

kontakt ze mną: Formularz "napisz do nas"


[Historia] [Mapa]

 

Strona główna ] Powrót ] Internetowa historia Kochcic ] [ Kochcice ] WOR - zdjęcie ] WOR zimą ]

Ta strona zlokalizowana jest w obrębie serwisu firmy 2Mat: www.2mat.com.pl.
Copyright © 1998-2010 2Mat
Ostatnio modyfikowano: 06 czerwca 2010